Salsa; Latin müzik türlerinin bir karışımını temsil eder, ancak ana bileşeni Küba dans müziğidir. Salsa'nın kökleri Küba'da 1920 yıllarında Afro-Küba dansından (Afro-Küba rumbası) doğmuştur. Küba’da kullanılan İspanyol ve Afro-Küba müzikal entrümanlar birleştirilerek 20. yüzyılın ortalarında Amerikan cazı ve radyoda duyulan popüler müziğin yayıldığı Havana'ya geldi.

1950'lerin sonunda, müzisyenler de dahil olmak üzere birçok Kübalı ve Porto Rikolu, ABD'ye, özellikle de New York'a yerleşti. Bu kültürel birleşim salsa müziğinin gelişmesi için gerekli ortamı yaratmış oldu. "El Barrio" (İspanyol Harlemi) bunun meydana geldiği ana yerdi.

Birçok yeni grup kuruldu. Göçmenler Amerikan cazından etkilenerek Afro-Karayip müziğini bu yeni kültüre göre uyarladılar.1950'li ve 1960'lı yıllarda yavaş yavaş bugün bildiğimiz salsa ortaya çıktı. O zamanın en ünlü müzisyenleri Mambo Kralı olarak adlandırılan Tito Puente ve Salsa Kraliçesi olarak bilinen Celia Cruz'du.

Salsa müziğinin yükselişi, 1964 yılında müzisyen Johnny Pacheco ve Jerry Masucci adlı İtalyan-Amerikalı bir boşanma avukatı tarafından kurulan Fania Records ile yakından bağlantılıdır. İkili, New York'taki bir otelde bir partide buluştu. Latin müzik tarihindeki en etkili plak şirketi haline gelen şirketi başlatmak için bir anlaşma yaptılar. Fania, Latin Amerika'nın her yerinde birbiri ardına popüler hale gelen büyük bir hit ile "Latin Motown" olarak biliniyordu. Pek çok sanatçı, plak şirketi "La Fania" dan aldıkları promosyonla ünlendi.

Fania Records, Küba müziğini Latin New York'a daha uygun bir sese dönüştürdü ve sese "salsa" adını verdiler. 1970'lerde salsa o kadar popüler hale geliyordu ki Fania'nın grupları ve sanatçıları Latin Amerika'nın her yerinde turneye çıkıyordu. Bu on yıl, salsa'nın gerçek “altın çağıydı”.

Fania'nın tanıttığı salsa müziği türü "sert salsa" olarak anılmaya başlandı. Sonra 80'lerde Gilberto Santa Rosa gibi sanatçılarla daha yumuşak ve daha romantik bir başka salsa stili doğdu. Bu zaman zarfında, Latin müzisyenler ana akım ABD müziği üzerinde etkili olmaya başladı. Latin müziği burada moda olmaya başladı ve dünyanın geri kalanının da ilgisini çekmeye başladı.

Her iki salsa türü de günümüzde popülerliğini koruyor ve müziğin popülaritesi ile dansın popülaritesi de arttı.

Her Salsa bestesi, Clave Rhythm (dört türü vardır) temelli karmaşık Afrika perküsyonu içerir, ancak çoğu zaman Charanga, Changüí ve Bomba'dan alıntı yaparken, klibin bir süreliğine gizlendiği anlar olabilir.

Bir salsa şarkısının özünü sağlayan anahtar enstrüman clave'dir. Genellikle birbirine vurulan iki tahta sopayla (clave adı verilir) oynanır. Salsa için dört tip klavuz ritmi vardır, 3-2 ve 2-3 Son klavuzları en önemlileridir ve 3-2 ve 2-3 Rumba klavuzlarıdır. Çoğu salsa müziği Son clave'lerden biriyle çalınır, ancak bazen bir Rumba klibi kullanılır, özellikle bazı şarkıların Rumba bölümlerinde.

Salsa ritmini tanımlamaya yardımcı olan Clave'in dışında başka yönler de var: çıngırak, Montuno ritmi ve Tumbao ritmi..

Çıngırak Salsa, 1, 3, 5 ve 7'nin temel vuruşlarında çalınır. Temel Salsa ritmi hızlı, hızlı, yavaş, hızlı, hızlı, yavaş, diğer bir deyişle 1, 2, 3, 5, 6 ve 7, çıngırak vuruşlarına çok benziyor. Çıngırakın ritmini tanımak, kişinin Salsa ritminde kalmasına yardımcı olur.

Montuno ritmi, genellikle bir piyano ile çalınan bir ritimdir. Montuno ritmi 8 sayı üzerinden ilerler ve müziğin yönünü bulmak için kullanışlıdır. Sekiz sayımdan sonra başa dönen aynı ritmi dinleyerek, hangi sayının müziğin ilk vuruşu olduğu anlaşılabilir.

Tumbao, conga davullarıyla çalınan bir salsa ritmidir. Şöyle geliyor: “cu, cum .. pa… cu, cum… pa”. En temel kalıbı 2, 3, 4, 6, 7 ve 8. vuruşlarda çalınır. Tumbao ritmi, kontra-tiempo ("On2") dans etmeyi öğrenmeye yardımcı olur.

Güney Gümüş Dans ve Sanat Kursu

Dans ve Sanatı Birleştiriyoruz