Hip Hop; benzersiz ve heyecan verici bir sokak dansı türüdür. Kültürel bir sanat eseri yaratmak için çeşitli serbest stil hareketlerini içinde birleştiren Ör ; Popping , Lock ve Break olmak üzere 3 ana stiliyle hiphop dansı en popüler ve etkileyici dans stillerinden biri haline gelmiştir.

Hip hop dansı 1960 ların sonlarında ve 1970 lerin başlarında başlamıştır. Başlangıçta Afrika danslarının hareketlerinden ilham alarak insanlar için sokakta icra edilen yeni bir dans stili olarak gelişmiştir. İçinde dokunma ve sallanma ve keskin hareket özellikleri barındırır.

Hip hop dansının erken tarihi ve kökleri çoğunlukla Doğu sahilinde özellikle New York City de başlamasıyla ilişkilendirilir ancak Batı kıyısı da Doğu kıyısı gibi kendi hip hop dans tarzını oluşturmuştur.

Doğu kıyısındaki hip hop 12 yaşında Brooklyn’e taşınan ve kısa sürede New York’un en popüler DJ’lerinden biri haline gelen Jamaikalı DJ Kool ve DJ Herc’in yarattığı benzersiz ritmik kombinasyonlarla başladı. DJ Herc dansçıların kırılma hareketlerini sergilemek için fırsatlar yaratarak şarkılarındaki dans bölümlerini genişletmeyi düşündü.

Batı kıyısı hip hop , Doğu kıyısından dans stilini aldı ve kendi haline dönüştürerek donmuş hareketler serisine çevirerek daha robotik hale getirdi. Batı kıyısı aynı zamanda modern hip hop’un en ikonik tarzlarından ikisi olan patlama ve kilitlenmenin doğduğu yerdi.

Hip-hop gayri resmi sokak dansı olarak ortaya çıkarken sahneye ve ekrana ve izleyicilerin favorisi haline geldi. Günümüzde artık çok aranan ve baskın bir dans tarzıdır. Müzik videoları, konserler ve dans yarışmaları için en yaygın dans stilleri arasındadır. Enerjik hareketli yapısı sebebi ile genç kitlelerin favori dansı haline dönüşmüştür.

Güney Gümüş Dans ve Sanat Kursu

Dans ve Sanatı Birleştiriyoruz