Bachata; 20. yüzyılın ortalarında 1950 li yıllarda Dominik Cumhuriyeti ve Karayipler'de ortaya çıktı. Kökleri Afrika ritimleri ve bolerodan (ağır ritimli ispanyol dansı) oluşan bu müzik türü ‘’guira’’ enstürümanı ve bazı gitarlar eşliğinde çalınmaktaydı.

Bazı bölgelerde ‘’gitar bolerosu’’ olarak adlandırılan bu müzik türü ve dansı başlangıçta üst düzey toplum tarafından reddedildi.

Etimolojik olarak, bachata kelimesi Dominik Cumhuriyeti'nde insanların bir araya gelerek popüler müzik çaldığı , dinlediği veya parti yapması biliniyordu ve bu dans toplantıları sokak köşeleri, avlular, halka açık yerler ve parklarda yapılmaktaydı.

Sonraki yıllarda bachata, Santo Domingo'da her zaman en mütevazı insanlarla ve sosyal açıdan en dezavantajlı mahallelerle ilişkilendirilen birçok küçük yerde yayılmaya başlamıştır.

1980'lerde bachata, kendisini radyo istasyonlarında ve televizyonlarda dinleyen tüm sosyal sınıflardan insanlara ulaşarak önemli bir adım attı.

Luis Segura'nın "Pena" şarkısı o zamanın en büyük hitlerinden biriydi. 1990 lı yıllarda ise içine çelik telli gitarlar girmesiyle dünyaya yayılmaya başlamıştır.

Günümüzde ise çok popüler olan Bachata dansı Dominik, Modern, Sensual olarak 3 çeşitte görülmektedir.

Güney Gümüş Dans ve Sanat Kursu

Dans ve Sanatı Birleştiriyoruz